ШІ як важливий допоміжний інструмент для PR-фахівців
З появою та стрімким розвитком штучного інтелекту перед фахівцями з різних сфер ставляться нові виклики. Інформація поширюється з неймовірною швидкістю, контент генерується щоденно, а «технології майбутнього» виступають як новий допоміжний інструмент у PR-діяльності. Штучний інтелект та нейромережі пропонують широкий спектр інструментів та можливостей, що можуть допомогти PR-фахівцям, які зі свого боку повинні їх опанувати, щоб використовувати їхні переваги та автоматизувати свою роботу і поліпшити її ефективність.
Оновлення штучного інтелекту з’являється ледь не щомісячно. Поки розібралися з чатом GPT, вже з’явилася нова нейромережа від інших компаній (Midjourney, Bing — наразі Copilot, Bard — наразі Gemini). Кожна нейромережа та інструменти штучного інтелекту є корисними для роботи PR-фахівця. За даними Vector, більшість піарників (54%) ще не встигли інтегрувати ШІ-сервіси у свою роботу. Більшості це ще складні та незрозумілі технології, які фахівці обходять через страх припуститися помилки, недостатній рівень знань на цю тему, ставлення, як до безглуздої іграшки тощо.
Штучний інтелект може обробляти великі обсяги даних такі як відгуки, згадки про компанію, бренд (настрій: позитивний, негативний чи нейтральний), статті чи інші різні письмові матеріали, відеоматеріали, аудіо-, відеоматеріали та загалом моніторинг соціальних мереж, ЗМІ тощо. Штучний інтелект вміє розшифрувати відео, наприклад розписати головні тези чи написати статтю на основі матеріалу у відео, що значно заощаджує час.
Нові технології можуть допомогти у створенні контенту та генеруванні ідей. Якщо у людини тимчасова втрата творчого натхнення, то штучний інтелект може допомогти з цим та у результаті прийти до оригінальної й цікавої ідеї.
Існують АІ-Аватари, які можуть бути дуже реалістичними та замінити людину у відео. Також штучний інтелект може створити голос, який буде схожий на реальний голос окремої людини. З цим може допомогти онлайн ресурс HeyGen, який створює неймовірно реалістичні аватари з голосом будь-якої людини. Створений продукт можна використовувати для соціальних мереж, виступах на конференціях тощо. Щоб швидко зробити субтитри до розмовного відео існує корисний інструмент під назвою Captions, який за допомогою штучного інтелекту може швидко їх написати.
ШІ вміє добре створювати письмові матеріали (пресрелізи, анонси, дописи, статті, промови тощо), але тут є декілька речей, які повинен зробити PR-спеціаліст перед публікацією та розсилкою, кілька з них це:
· Перевіряти достовірність інформації, шукати першоджерела.
· Логічність.
· Мінімізувати та відредагувати «роботизований» текст, тобто надати йому «життя» та емоційності (штучний інтелект не має душі, тому справа фахівців — подарувати її створеному матеріалу).
· Зробити текст більш лаконічним та чітким.
· Перевірити текст на граматичні та орфографічні помилки.
За даними Mind.ua, у 2024 році очікується значне покращення точності та надійності алгоритмів обробки зображень. Зараз дуже допомагають нейромережі з питанням генерації цікавих та креативних ілюстрацій. Наприклад, Copilot від Майкрософт та популярний ресурс Midjourney можуть генерувати реалістичні та гарні картинки, які можна використати у своїй роботі.
Штучний інтелект може бути корисним для фахівця з комунікацій, значно спрощуючи публікацію контенту. Один із прикладів — це ресурс Zapier. Завдяки його можливостям можна налагодити зв’язок між Facebook (або іншими соціальними мережами) та вашим YouTube-каналом (чи іншими джерелами контенту). Це дозволить автоматично публікувати, наприклад, посилання на нові відео з їхнім описом, який створить чат GPT, у Facebook одразу після завантаження на YouTube.
Штучний інтелект може бути використаний для персоналізації комунікації з клієнтами. З його допомогою можна створити персоналізовані відповіді на запити аудиторії в соціальних мережах, що значно заощадить час. Це стосується й найпопулярніших запитань на які швидко можна реагувати за допомогою ШІ, що полегшить та оптимізує комунікацію. До цього можна додати сучасних чат-ботів (наразі швидко оновлюються та розвиваються), які у будь-який час можуть надавати базову інформацію, відповіді на поширені запитання аудиторії, записувати на зустрічі тощо. Це дуже корисний інструмент, який може допомогти PR-спеціалісту заощадити багато часу на автоматичних відповідях. Один з прикладів застосування сучасних чат-ботів: у додатку «Дія» з’явиться помічниця Надія на основі штучного інтелекту, яка буде допомагати розв’язати нескладну проблему та зможе спілкуватися людською мовою.
Новітні технології також мають можливість досліджувати конкурентів, їхню діяльність на різних каналах комунікації, що може допомогти PR-фахівцю ефективніше аналізувати та обробляти дані для створення чи покращення стратегії.
Важливо пам’ятати, що штучний інтелект не може замінити людину. PR-фахівець має вміти критично аналізувати, оцінювати результати роботи ШІ, редагувати та доповнювати їх, а також використовувати власні знання, досвід та креативність для створення якісного та оригінального контенту.
Висновки. Інновації спонукають людство до створення нових продуктів та послуг, які покращать ефективність роботи у різних галузях, через значну швидкість їхнього розвитку. Розвиток мотивує на пошук кращих способів використання потенціалу ШІ та відкриває нові шляхи більшого прогресу майбутнього. Штучний інтелект є важливим інструментом у PR-діяльності сьогодення, коли технології розвиваються все швидше.
Тут питання в тому чи опануєш «технології майбутнього» та станеш більш конкурентоспроможним на ринку праці чи навпаки, вирішувати лише PR-спеціалістам.